Elpn 1/8'' 5/2, single sol.mec.spring, multipleconn.24VDC MACH16ID7062040132
MACH 16 5/2 EL M 24VDC MECH SP
Weight: 92.729 GRM
Valve Mach 16 electro-pneumatic, couplings 1/8'' 5/2, monostable mechanical spring, for multiple connector voltage 24 V DC
| EAN code: | 8024986172690 |
| Short description: | Elpn 1/8'' 5/2, single sol.mec.spring, multipleconn.24VDC MACH16 |
| Quantity per package: | 0 |
| Minimum order quantity: | 0 |
| Unit of measure: | items |
| Valves - | |
| Electrical connection | 15 mm connector form C DIN 43650 |
| Flow-rate | 750.00 l/min |
| Flow-rate at 6.3 bar DP 1 bar (Nl/min) | 750 |
| Functional denomination | valves |
| Max input pressure N | 10.00 bar |
| Max temperature (°C) | 60 |
| Min Input Pressur | 1.90 bar |
| Min temperature (°C) | -10 |
| Product's series | Valve MACH 16 series |
| Protection degree | IP 65 |
| Push-in fitting for pipe (Ø) | 1/8" |
| Thread type | Cylindrical gas |
| Type | Electro-pneumatic |
| Voltage | 24 VDC |
| Way scheme | 5/2 |
Certificate ATEX - Valves
Product conformity declaration - valves
RoHS declaration
PED declaration
CONFLICT MINERALS declaration
EAC - Metal Work generic certificate [not for ISO 15552 ILT]
REACH declaration
ATEX 64 - Instruction solenoid Valves
ATEX 61 - Declaration of conformity solenoid Valves
http//mdn.metalwork.it/media/Certif_prodotto/
Product conformity declaration - valves
RoHS declaration
PED declaration
CONFLICT MINERALS declaration
EAC - Metal Work generic certificate [not for ISO 15552 ILT]
REACH declaration
ATEX 64 - Instruction solenoid Valves
ATEX 61 - Declaration of conformity solenoid Valves
http//mdn.metalwork.it/media/Certif_prodotto/
